FA EN
اعتلای دوباره هنر قلمکاری

اعتلای دوباره هنر قلمکاری

دوران اعتلاء و اوج صنعت قلمکاری در زمان صفویه بود و این فرآورده آنچنان قرب و منزلتی پیدا کرد که شاهان صفوی اکثر پوشاک و البسه خود را از این پارچه تهیه میکردند، در آن زمان بازار چیت سازان اصفهان مرکز معتبری برای عرضه اینگونه پارچه های ایرانی بشمار می آمد و مهمترین مراکزی که در ایران برای تهیه و ساخت پارچه های قلمکاری وجود داشت بترتیب اهمیت، شهرهای اصفهان، یزد و همدان بود که پارچه های قلمکاری مرغوبیت و اشتهار بیشتری داشت. در آغاز کار طریقه انتقال نقوش بر روی پارچه و کار نقش زنی و تزئین بافته های نخی (پنبه ای) و ابریشمی همانطور که از نام این پارچه پیداست بوسیله قلم مو انجام میگرفت و رنگهای گوناگون را طراح بوسیله قلم مو بر روی پارچه نقش میزد.
رفته رفته با افزون شدن تقاضا و احتیاج به تولید بیشتر، این شیوه کنار گذاشته شد و نوعی مهرهای مخصوص چوبی که قبلا نقشهای مورد نظر بر روی آن کنده میشد برای انتقال نقش پارچه بکار رفت ولی هنوز قلم مو نیز قسمتی از کار تکمیل نقشهای تزئینی را بعهده داشت.
با پیدایش ماشین در امر پارچه بافی و توجه بذوق انسانها و نوپسندی آنان رفته رفته این صنعت رو به زوال رفت تا آنجا که از بازار چیت سازان اصفهان که روزگاری هزاران صنعتگر قلمکارساز در آن بکار تهیه اینگونه پارچه ها اشتغال داشتند بغیر از چند حجره ساده و کارگاه های کوچک قلمکارسازی چیزی برجای نماند. بدیهی است چنانچه این صنعت سیر نزولی خود را همچنان ادامه میداد بکلی از میان رفته و کوچکترین اثری از ان بجای نمیماند.
خوشبختانه با شکل گیری مجموعه "بی سان" (شرکت هنرآفرینان قلمکاری محور) که جز احیاء صنایع ملی و رونق بخشیدن و اعتلا به فرآورده های اصیل و ارزنده دستی قلمکار هدفی ندارد، این صنعت نیز در کنار سایر رشته های صنایع دستی مورد توجه و حمایت قرار گرفت و حیات تازه ای به آن بخشید.

www.Be-Sun.ir

قلمکاری اصیل «بی سان» (بوسیله قلم) هدیه، سوغات و صنعت دست فاخر و نفیس اصفهان


آدرس «بی سان» مارکت: اصفهان سیتی‌سنتر، طبقه همکف، آتریوم مرکزی
Top